Prowadzisz sklep lub stronę internetową? Zobacz do czego obliguje Cię polskie prawo!

Jesteś właścicielem sklepu internetowego? Prowadzisz swoją stronę internetową? Przeczytaj koniecznie do czego obliguje Cię polskie prawo w kwestii ochrony danych osobowych.

Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych z pewnością musi się znaleźć na każdej stronie, która została założona z myślą o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Innymi słowy, każdy kto odwiedzając naszą stronę będzie żądał spełnienia jakieś usługi, a my obligujemy się do jej spełnienia, to wówczas mamy do czynienia ze świadczeniem usług drogą elektroniczną.  Natomiast jeśli nasza strona została założona wyłącznie w celach informacyjnych, a my nie wymagamy od użytkowników np. podania adresu e-mail (nie prowadzimy newslettera, ani nie posiadamy na stronie formularza kontaktowego do wypełnienia), wówczas nie musimy zamieszczać klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Polskie ustawodawstwo rozróżnia dwa rodzaje zgód: zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz zgodę na świadczenie usług drogą elektroniczną.

Podstawą do przetwarzania danych osobowych gromadzonych poprzez np. Newsletter jest zgoda osoby, której dane dotyczą. Jeśli takiej zgody nie posiadamy wówczas grożą nam poważne konsekwencje prawne z pozbawieniem wolności do lat 2 włącznie (art. 49 UoODO).

Najbardziej popularna klauzula zgody to np. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu, w celu otrzymania cennika usług, przez ABC Sp. z o.o. Jeśli użytkownik nie wyrazi zgody wówczas nie ma dostępu do usługi. Ta zgoda nie jest obowiązkowa, jednak jej brak powoduje, że użytkownik nie ma dostępu do naszej usługi, ponieważ my nie możemy przetwarzać jego danych osobowych.

Klauzula marketingowa to również jedna z bardzo często spotykanych klauzul zgody. Jest ona całkowicie dobrowolna, a nie wyrażenie zgody nie powoduje braku dostępu do usługi. Treść takiej klauzuli może brzmieć następująco: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach handlowych i marketingowych przez ABC Sp. z o.o. oraz przez podmioty trzecie. Wyrażenie takiej zgody przez użytkownika umożliwia nam sprzedawanie jego danych innym podmiotom. Prawo stanowi, iż podmioty które w ten sposób nabyły dane powinny informować użytkownika o tym fakcie. W praktyce bardzo niewiele podmiotów tak czyni.

Przykładem klauzuli zgody na świadczenie usług drogą elektroniczną może być: Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez ABC Sp. z.o.o.

Uzyskanie takiej zgody pozwala na wysyłanie do użytkownika mailingu. Brak takiej zgody z kolei powoduje, że można być oskarżonym o rozsyłanie tzw. SPAM’u. Ponieważ sama zgoda na świadczenie usług drogą elektroniczną nie upoważnia do przetwarzania danych osobowych, powinno się ją uzupełniać o dodatkową klauzulę.

Podsumowując, każdy przedsiębiorca który gromadzi dane swoich klientów powinien posiadać zgodę na ich posiadanie oraz ewentualne przetwarzanie. Brak takiej zgody może skutkować nakazem usunięcia wszystkich danych przez GIODO.

 

Facebook