ClickCease

Certyfikat SSL – lepsza widoczność witryny oraz gwarancja bezpieczeństwa dla jej użytkowników

Specjaliści z Google jednym z priorytetów uczynili ochronę użytkowników przed szkodliwym oprogramowaniem. Cel to z pewnością szczytny, jednak dla prowadzących witryny bywa dodatkowym utrudnieniem. Niebezpieczne oprogramowanie może znajdować się na dowolnej stronie internetowej, jednak niektóre z witryn są klasyfikowane jako tzw. obszar podwyższonego ryzyka. Google od dawna stosuje specjalne filtry i oznaczenia. Z punktu widzenia użytkowników to rozwiązanie praktyczne, jednakże administratorzy i posiadacze stron często padają „ofiarami” takiego systemu. Wiele niedogodności pojawiło się w październiku tego roku. O jakich utrudnieniach mowa i dlaczego warto zabezpieczyć swoją stronę? Czym jest certyfikat SSL? Bez obaw, to mniej skomplikowane, niż wskazuje terminologia.

Certyfikat SSL to forma zabezpieczenia danych transmitowanych przez Internet. Protokół gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ połączenia między serwerem a innymi komputerami zostają zaszyfrowane. Dzięki temu poufne informacje nie są udostępniane osobom postronnym. Jest to szczególnie istotne w przypadku stron takich jak sklepy internetowe, serwisy oferujące płatne usługi online, strony administracji publicznej, witryny z informacjami wymagającymi uwierzytelnienia przez użytkowników, witryny przez które pobierane i przetwarzane są dane osobowe. W praktyce – zmiana z “http://” na “https://” jest korzystna dla każdej osoby prowadzącej działalność w Internecie, o ile strona generuje formularze i wymaga udostępniania poufnych danych przez użytkowników.

Odpowiedni sposób implementacji kluczem do sukcesu

Wspomniany certyfikat gwarantujący bezpieczną transmisję danych można znaleźć w różnych cenach u dystrybutorów, a czasem również bezpłatnie w ramach specjalnych ofert. Firmy posiadające licencje na świadczenie tego typu usług dostarczają przy tym odmiennych typów SSL. Różnią się one przede wszystkim typem szyfrowania. Po wyborze optymalnego certyfikatu SSL wykonanie kolejnych kroków na drodze do stworzenia nowej, widzianej jako “bezpieczna” witryny to już czysta formalność. Aktywowany kod certyfikatu należy wprowadzić do systemu generowania. Później pozostaje zweryfikować domenę – na przykład poprzez umieszczenie pliku HTML w kodzie strony. W ten sposób upewniamy się, czy istotnie posiadamy dostęp do certyfikatu SSL gwarantującego zmianę protokołu. Można wykorzystać w tym celu różnego rodzaju narzędzia weryfikujące, takie jak SSL Checker.

Podsumowując…Aby uniknąć znalezienia się strony na liście witryn potencjalnie niebezpiecznych warto zadbać o uzyskanie certyfikatu SSL. Google na bieżąco aktualizuje zestawienia stron, które mogą wyłudzać informacje, bądź też doprowadzać do instalowania złośliwego oprogramowania. Od kilku miesięcy rozsyłane były informacje do posiadaczy witryn – do tej pory stanowiły one jedynie ostrzegawczy sygnał, jednak od pewnego czasu ryzyko zepchnięcia na margines w świecie wirtualnym znacznie wzrosło. Słaba widoczność w wyszukiwarkach – niezależnie od tego, jak zaawansowane są umiejętności naszego zespołu do spraw SEO – może pogrążyć niejeden projekt biznesowy czy społecznościowy. Poświęcenie kilku chwil na dokonanie zmian opisanych krok po kroku powyżej to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla posiadaczy stron, jak i ich użytkowników.



Zostaw numer telefonu. Oddzwonimy.